Miért nem lett pizza a vacsora a rossz UX-nek köszönhetően?
Épp a Facebook üzenőfalát olvasgatjuk. „Próbáld ki az XY Pizzéria új ízeit”. Rákattintunk a hirdetésre. A weboldal kinézete esztétikus, étvágygerjesztő már el is dőlt mi lesz a vacsora. Kiválasztottad a pizzát és mikor rákattintasz a Rendelés gombra NEM történik semmi… próbálkozol, és semmi.
Mérgesen és éhesen elsétálsz a hűtődhöz és eszel egy májas kenyeret a jó UI -nak és rossz UX-nek köszönhetően.
Mi történt itt?
A felhasználó látott egy szépen kivitelezett, jó színhasználattal, jó felbontású képekkel rendelkező művészileg is helytálló weboldalt. De nem látta el a rendeltetését, nem működött a megrendelés gomb, és még csak nem is jelzett, hogy probléma van, vagy esetleg karbantartás alatt van a weboldal.
A felhasználó csalódottan, a megszerzett „élményét” lerombolva távozott.
UI – azaz mindent a szemnek…
A UI, a User Interface azaz a felhasználói felület rövidítése, összefoglalja azokat a grafikai objektumokat, melyekkel a felhasználók találkoznak egy weboldalon vagy alkalmazásban. A grafikus és web-designer szakma egy modern határterülete az UI, mivel itt már más szabályszerűségek lépnek életbe, mint egy nyomtatvány elkészítésénél. A UX tervezés során a felületet alkotjuk meg, amelyet a programozók megvalósítanak.
A UI design fő elemei:
Tipográfia
Színek
Felületek, formák
Weboldalon található elemek (gombok, csúszkák stb.)
Logók, ikonok, képek
Animációk
Reszponzívitás (lehető legtöbb kijelző szabványon, legyen az mobil, táblakép, vagy PC, jól kell kinéznie)
UX – mindent kéznek…
A UX – User Experience azaz a felhasználói élmény rövidítése.
A fogalom a 90-es évektől tört utat magának Don Norman által.
A UX fő feladata, hogy egy olyan jól kezelhető, hasznos alkalmazás, weboldal készüljön, amely az embereket elégedetté, és boldoggá teszi, és hogy gördülékenyebb legyen a hétköznapi teendő.
Ebből kifolyólag mindig a UX tervezés a legelső bármely területről is van szó.
Itt állapítjuk meg kinek is készül, mit szeretnénk üzenni a felhasználónak. Társadalomtudományi kutatásokra (kérdőív, interjú), szociológiára, pszichológiára, és marketing ismeretekre is szükség van, hogy a lehető legjobb termék készüljön.
Ezt követően jön a drótváz készítés, amelyt a UI designer tölt fel grafikai tartalommal.
UX design fő elemei
Célcsoportok megjelölése
Kutatás (interjúk, kérdőívek)
Felépítés, drótváz, prototípus készítése
Tartalmak fejlesztése
Használhatósági tesztek, A/B tesztelés
Elemzési folyamat
A UI és UX mint látható nem egy és ugyan az, más és más kompetenciákat igényel, de sok a közös elem hisz mindkettő a felhasználóval kerül kapcsolatba.
A legjobb kifejezés, ha azt mondjuk, szimbiózisban vannak egymással. Mert egy jó weboldalnál, alkalmazásnál nem lehet az egyik a másik nélkül.
Fontossági sorrendet nézve egy csúnyább weboldal megbocsájthatóbb, mint egy használhatatlan, de ha belegondolunk, hogy mekkora a verseny ezt nem engedhetjük meg magunknak. A legjobbra kell törekedni.
A következő blog bejegyzésben a UI-ról, színekről, tipográfiáról, lesz szó részletesebben, majd azt követően a UX-et is kitárgyaljuk.